ČO OČAKÁVAŤ,
AK CHCETE BYŤ V OČAKÁVANÍ

1. fáza

Hodnotenie zdravotnej histórie (anamnézy), gynekologické vyšetrenie, ultrazvuk, protokol o menštruačnom cykle, meranie teploty bezprostredne po prebudení (bazálna teplota), pohlavný styk v optimálnom čase, analýza hormónov.

2. fáza

Spermiogram (na hodnotenie množstva, počtu, pohyblivosti a tvaru spermií) vykonaný urológom, sledovanie menštruačného cyklu pomocou ultrazvuku (výstelka maternice), analýza hormónov, pohlavný styk v optimálnom čase.

Ak spermiogram vykazuje abnormálne výsledky, odporúča sa, aby po konzultácii s lekárom, v tomto štádiu začal muž užívať PROFERTIL®. V mnohých prípadoch sa možno  vyhnúť tretej fáze, t.j. umelému oplodneniu.

3. fáza

V prípade abnormálnych nálezov spermií v druhej fáze alebo ak má žena nepriechodné  vajcovody, odporúča sa umelé oplodnenie (IVF).

PROFERTIL® ako doplnok k liečbe IVF zvyšuje pravdepodobnosť úspechu.

Predovšetkým, možno dosiahnuť postupné zlepšovanie, t.j. v ideálnom prípade sa možno vyhnúť ICSI liečbe. ICSI liečba sa odporúča pri veľmi zlej kvalite spermií (menej ako päť až desať miliónov na mililiter) alebo pri zlej morfológii spermií (vzhľad, tvar spermií).

METÓDY LIEČBY

Hormonálna liečba Ak je príčinou neplodnosti hormonálna porucha ženy, zvyčajne sa začína hormonálnou liečbou. Rôzne lieky môžu regulovať nepravidelný cyklus a vyvolať ovuláciu. Ak muž nemôže splodiť dieťa, lekár môže odporučiť v niektorých prípadoch aj lieky. Takéto lieky sa môžu použiť na liečbu hormonálnych porúch (napr. nedostatok testosterónu).
Inseminácia (prenos spermií) Inseminácia spočíva v tom, že lekár vstrekne vyčistenú koncentrovanú tekutinu spermií do maternice, vagíny, kŕčka maternice alebo vajcovodov. Táto metóda sa zvažuje, ak je kvalita spermií mierne poškodená alebo je kŕčok maternice zjazvený (v dôsledku infekcie alebo zápalu) a spermie majú problémy s dosiahnutím maternice. Pred insemináciou je niekedy nevyhnutné vaječníky stimulovať hormónmi.
In-vitro fertilizácia (IVF) Pri tejto technike sa vajíčka oplodňujú mimo ľudského tela. IVF sa zvažuje, ak sa napríklad vajíčka nedostanú  do maternice, pretože sliznica maternice je zrastená v dôsledku zápalu. IVF môže pomôcť otehotneniu aj, ak má žena výrastky (myómy) v maternici alebo protilátky proti spermiám, ak je kvalita mužských spermií nedostatočná alebo dokonca ak lekár nezistil žiadnu príčinu neplodnosti.
Intracytoplazmatická injekcia spermie (ICSI) Pri intracytoplazmatickej injekcii spermie (ICSI), lekár vstrekne spermiu priamo do vajíčka. ICSI sa zvažuje, keď spermia nie je schopná „samostatne“ oplodniť vajíčko, či už v ženskom tele alebo v skúmavke. O ICSI sa môže uvažovať aj v situáciách, keď žena nemôže otehotnieť, napriek liečbe IVF.
Chirurgická extrakcia (odobratie) spermií Odber spermií z nadsemenníka (mikrochirurgická aspirácia epididimálnych spermií, MESA) môže pomôcť, ak je semenovod uzavretý a nemôže sa otvoriť chirurgicky alebo ak sú spermie nepohyblivé vo vzorke spermy. Toto je možnosť, ak muž nemôže ejakulovať, napríklad v prípadoch ako sú, ak je muž ochrnutý alebo je po operácii nádoru. Ak sa MESA nedá vykonať, niektorí lekári odporúčajú TESE (extrakcia testikulárnych spermií), pri ktorej lekár odoberie  spermie zo semenníkov. MESA a TESE sa vždy kombinujú s ICSI.
Operácia Operácia môže pomôcť dosiahnuť tehotenstvo, ak sú vajcovody uzavreté alebo ak bránia otehotneniu zrasty brucha. Chirurgovia môžu niekedy otvoriť uzavreté semenovody, napríklad po operácii hernie v slabinách.